research centers


Search results: Found 1

Listing 1 - 1 of 1
Sort by

Article
Türk Dilinde ünlem

Author: Dr . Sonay Hasan Tahseen
Journal: Journal of Kirkuk University Humanity Studies مجلة جامعة كركوك للدراسات الانسانية ISSN: 19921179 Year: 2011 Volume: 6 Issue: 2 Pages: 23-33
Publisher: Kirkuk University جامعة كركوك

Loading...
Loading...
Abstract

Türk Dilinde kelime Sekiz gruba ayrılır. Bunlardan ünlemdir . Ünlem , Türkçede anlamsız bir kelimedir. Türkiye Türkçesinde ünlem , halk dilinde yazı dilinden daha fazla kullanılmaktadır . Tarih boyanca Türk Dilinde yazarların görüşleri , ünlem hakkında biraz değişiklik görünür . Bazen edat olark yazıyorlar. Yalnız Tanzimat döneminden itibaren, bazen huruf-ı nidâ ve bazen edevât ismi altında koyarlar . Tanzimat döneminde Türkçe gramerlerin muhtevasında ünlem, iyi önem kazandı. Ünlem konusu , Türk dilcilerin tarafından büyük bir iş kazandı. Ben, bu araştırmamda ünlem konusunu seçtim. Ünlem, Türk dilinde önemli bir kelime gruplarından sayılır. Tarihi Türk gramerlerrni incelemden gelişmeleri gözleri önüne sermeden, bugün Türkçenin sağlam bir gramerlerini yazmak mümkün olmaz. Tanzimatten itibaren Türk Dili gramerleri , maksat açısından daha çok osmanlıca'nin yapısını tesbit ettiğinden Arapça ve Farsça kurallara daha çok yer vermiş , eski harflerin getirdiği problemler üzerinde durmuştur . Bunun yanında Türkçenin yapısı bu çerçevede daha çok osmanlıcaya uygun bir ele almıştır. Boşluk ister Bu araştırmam, ünlem Türkçede belli başlı birkaç gamer kitabında yazılmştır. Bu kelime grubu hakkında bildiğim kadar yazdım. Ünlem hakknda birkaç nokta koyup, gramerin muhtevasını incelemeye çalıştım.

الملخص تنقسم الكلمة في اللغة التركية الى ثمانية اقسام , من ضمنها التعجب . التعجب في اللغة التركية كلمة ليست لها معنى . وان التعجب يستخدم في لغة المحادثة اكثر من استخدامه في لغة الكتابة . وقد اختلفت آراء اللغويين على مدى التاريخ حول موضوع التعجب . وتستخدم احيانا ً كأداة . اعتبارا ً في فترة التنظيمات استخدمت كأحروف نداء . وفي بعض الاحيان استخدمت كأدوات اسمية . وقد كانت للتعجب اهمية كبيرة في قواعد اللغة التركية في فترة التنظيمات . وان هذا الموضوع نال اهمية اللغوين الأتراك .وفي بحثي هذا تناولت موضوع التعجب التي تعتبر من مجموعة الكلمات المهمة في اللغة التركية . ولايمكن تحقيق كتابة بحث سليم عن اللغة التركية في يومنا هذا دون الرجوع الى تاريخ قواعد اللغة التركية . وان قواعد اللغة التركية واعتباراً من فترة التنظيمات اعطت مكانة كبيرة لقواعد اللغة العربية والفارسية اللتان تشكلان اساس بناء اللغة العثمانية .وان هذا الموضوع ورد في عدد من كتب قواعد اللغة التركية . وبدوري تناولت الموضوع بقدر امكانياتي ووضعت بعض النقاط المهمة حول التعجب ومحتواه القواعدي .

Listing 1 - 1 of 1
Sort by
Narrow your search

Resource type

article (1)


Year
From To Submit

2011 (1)